PIVOVAR
Aktuality
Archivy
Polička
25.9.2022, 15:49
Převážně oblačno
Převážně oblačno
12°C
Vlhkost: 86%
Rychlost větru: 1 m/s JZ
UV-Index: 1
Východ slunce: 6:45
Západ slunce: 18:47
Více dnů...
 

Město Polička

Polička je vstupní branou do Žďárských vrchů, jednoho z nejkrásnějších koutů Česko-moravské vrchoviny. V minulosti bývala věnným městem českých královen a v 18. století patřila mezi nejbohatší města Východních Čech. Do dnešních dnů se dochovaly městské hradby, zpevněné 19 věžemi, s ochozem místy přístupným veřejnosti. Hradby v délce 1220 m obepínají celé historické jádro. Na náměstí stojí jeden z nejkrásnějších mariánských sloupů v Čechách a barokní radnice s expozicemi městské galerie.

   Dominantou města je kostel sv. Jakuba, v jehož věži se narodil a část svého dětství prožil hudební skladatel Bohuslav Martinů. 8. února 2010 byl kostel sv. Jakuba s rodnou světničkou Bohuslava Martinů prohlášen za národní kulturní památku. Světnička ve věži je zpřístupněna veřejnosti. V Centru Bohuslava Martinů v Poličce jsou otevřeny nové zábavné expozice věnované historii, hudbě, sklářství a životu a dílu Bohuslava Martinů.

   Město Polička vlastní již více než 100 let nedaleký hrad Svojanov. Hrad Svojanov leží v krásné krajině hlubokých lesů a je dnes jediným hradem u nás, kde se mísí gotika s empírem. Ubytovat se můžete přímo v hradních komnatách.
———-